E. L. Thorndike az 1920-as években vizsgálta a felnőttkori tanulási képességeket. A korábbi felfogással szemben – miszerint a felnőttek már nem képesek jelentős tanulási teljesítményre – arra a következtetésre jutott, hogy a tanulási képességek, melynek maximuma valóban a fiatal felnőttkorra tehető, 40–50 éves korunkig optimálisak, majd az ezt követő csökkenés mértéke sem rohamos (Thorndike 1928). Eltérő iskolázottságú és előképzettségű felnőttek vizsgálata után arra a következtetésre jutott, hogy alanyai „kiválóan formálhatóknak és taníthatóknak mutatkoztak mindegyik megvizsgált szellemi tevékenység tekintetében” (Bajusz–Németh 2012).
Korábbi felnőttkori tanulási képességeket vizsgáló kísérletek összegzéseként kijelenti: „Egészben véve(…) a felnőtt tanulási képességét a 17–19 éves ifjúéval nagyon közel egyenlőnek kell nyilvánítanunk” (Bajusz–Németh 2012). Saját kutatásai eredményei fényében így fogalmaz: „a tanulási nehézség, amelyre az egyén számít a haladottabb életévekben, egyrészt a nevetségességgel szemben való érzékenységnek is következménye, továbbá ellenséges megjegyzéseknek s mások részéről való nem-kívánatos figyelgetéseknek, úgyannyira, hogy ha szokásos volna felnőtt korban úszást, kerékpározást vagy német nyelvet tanulni, ez a nehézség csökkenhetne…” (Bajusz-Németh 2012).
Döbbenetes kijelentés a húszas évekből! Ma már nem lepődünk meg azon, ha valaki felnőtt korában német nyelvet kezd el tanulni, azonban az időskori tanulással szemben még gyakran érezhető szkeptikus gondolkodás a társadalom részéről. Thorndike eredményei nagyban hozzájárultak ahhoz, hogy az andragógiai kutatások, valamint a felnőttkori tanulási képességek tudományos értékű vizsgálata új lendületet kapjon. A tudomány valóban 45–50 éves korban jelöli meg a biológiai,
pszichológiai és szociális változásokkal együtt járó öregedés kezdetét. Ez a folyamat, valamint ennek megélése természetesen nem zajlik minden felnőtt esetében egyformán: a harmadik kor (thirdage) egyénenként változó sajátosságokat mutat.
(Forrás: BAJUSZ KLÁRA – JÁSZBERÉNYI JÓZSEF 2013)
0 válaszok a következőre:Online tanulás élethosszig"